Ahogyan az előző részben átvettük, az allergia kialakulásához több út vezet, úgy a kezelésére is több módszer kínálkozik.
A természetgyógyászat ereje a személyre szabott tanácsadásban rejlik. Minden ember más és minden embernek más útja van. A megoldás is sokszor annyiféle, ahány ember van. Ezért fordulhat elő az, hogy valami az egyik embernél működik, a másiknál pedig nem. Ismerd meg magad, neked melyik út a leghatékonyabb!
Sorozatunk második részében gyógynövényekkel, egyéb élelmiszerekkel kapcsolatban adunk néhány tippet, ami enyhítheti, jó esetben megszüntetheti az allergiás tüneteket.
A cél a gyulladáscsökkentés, a sejtek újjáépítése, az immunrendszer erősítése, a szerves folyadékok pótlása.
Első lépés a szervezet méregtelenítése.
Az immunrendszer erősítéséhez segíthetjük a máj méregtelenítő funkcióját:
- felszeletelt fekete retek meghintve kandis cukorral
- torma mézzel elkeverve
- galagonya tea, rozmaring, citromfű
- Bio zöldség, gyümölcs, teljes kiőrlésű gabonamagvak
- Mellőzzük a tejet, tejterméket, édességet, húst a szezonban
Vértisztításhoz a legismertebb gyógynövényünk, melyből teát készíthetsz, a csalán. 1 tk/2,5 dl 100 fokos víz, 10 perc áztatás és ihatjuk is.
A csalán feloldja és távozásra szólítja fel az anyagcseréből származó salakanyagot. Nagyon sok vitamin és ásványi anyag található benne, ugyanakkor erőteljes vizelethajtó, ezért sokáig nem szabad használni, mert mindent kimos. Hogy milyen vitaminok vannak benne, én úgy jegyeztem meg, hogy kitaláltam belőlük egy szót, azaz BUCKA vitaminjai vannak (B-vitamin, U-vitamin, C-vitamin, K-vitamin, A-vitamin). A kvercetin nevű flavonoidja (ami étrendkiegészítő kapszulaként is elérhető) megakadályozza a hisztaminképződést, ami az allergiás tünetekért felel. Érdemes már novemberben elkezdeni fogyasztását és egészen addig inni, amíg eljön a tavaszi pollenszezon.
Vértisztító növényünk még az aranyvessző, orvosi zsálya, diólevél, pitypang. Pitypangot főleg a tavaszi allergiánál tudjuk használni a máj méregtelenítő munkájának támogatására. Levele friss salátákhoz nagyon finom. Az őszi allergiánál a pitypangnak a gyökeréből készült főzetet használjuk. Az érfalak védelmére csipkebogyó, bodza.
Mivel lehet természetes módon enyhíteni a tüneteket?
A kínzó tünetek enyhítésére, az immunrendszer erősítésére rooibos és Lapacho tea is szóba jöhet..
Hasznos segítséget nyújthatnak a keserű hatóanyagot tartalmazó gyógynövényeink, teáink. Ilyen a fekete tea, zöld tea, a citromfű, a cickafarkfű, kamilla, amelyek tartalmaznak keserű hatóanyagot. Allergiás megbetegedéseknél kimondottan kedvező hűtő hatásuk, csökkenti az égő érzést, a viszketést, gyulladáscsökkentő. A keserű hatóanyag mindenütt takarít, a zsírban, a nyirokerekben, az izzadságban, a vizeletben, a székletben. Mivel a keserű elég radikális hatóanyag, csak addig használjuk amíg a tünetek enyhülnek, elmúlnak.
Szabó Gyuri bácsi, a “bükki füvesember” ajánlja a martilapu, útifű, fehér pemetefű, kígyószisz, ezerjófű, ökörfarkkóró gyógynövényeket. Allergia elleni teakeverékében fürtös menta, kakukkfű és lándzsás útifű található.
A mezei zsurlónak kovasav tartalma van, mely a sűrű sejtplazmát meghígítja és a salakanyag a vízhajtó hatása miatt kiürül. Vizelethajtó, vesetisztító, húgyúti fertőtlenítő, magas ásványianyag-tartalma nyugtatja a szívet, védi az ereket. Tudtad, hogy oldott arany van benne? Úgyhogy, ha iszol belőle, aranyos leszel!
A kén sejtépítő, porcvédő, a méregtelenítésben nagyon fontos. Fertőző betegségek megjelenésénél van nagy szerepe a szervezet védekezésében. Esszenciális aminosavak építőköve. Kénes víz, marhahús, bab, karalábé, tojás, mandula, rozs, árpa, hántolatlan rizs, fokhagyma, aszalt őszibarack, kelkáposzta, retek, mogyoró, uborka, füge, sárgarépa, datolya, máriatövis, szeder, fokhagyma, kajszibarack – ezek mind tartalmazzák, fogyasztásuk tehát jótékonyan hat allergia idején.
A szerves kén könyörtelenül kitisztítja a véráramunkat, képes az allergiákat rövid időn belül megszüntetni. Ezt úgy éri el, hogy a sejtfalakat rugalmassá, áteresztővé teszi, így képes a „mosáshoz” használt folyadékot beengedni és a szennyvizet elengedni. 12 óránként tart egy nagy „mosást” és ha sikerül elérnünk, hogy a sejtfalak rugalmasak legyenek, akkor az allergia is meg fog szűnni.
A sorozat harmadik, befejező részében az alternatív kezelésekből, mint megoldási módokból válogattunk egy csokorra valót.