Ez a fűszeres bodzabogyószirup jó szolgálatot tesz télen a királyi időszakban, és mivel finom, a meleg napok frissítő italát is elkészíthetjük belőle.
A BODZABOGYÓ (25 g) sok olyan hatóanyagot tartalmaz, melynek segítségével fokozza az anyagcserét, flavonoidjai gyulladáscsökkentő, vírusölők, nyálkaanyaga, cseranyagai védik a nyálkahártyát. Ez azért fontos, mert a szájüreg nyálkahártyája lesz az első védelmi vonal a betolakodókkal szemben, vigyázni kell rá. (Egyébként minden nyálkahártya épsége nagyon fontos, ami a szervezetünkben megtalálható!)
Ha lekvárt, szirupot készítünk a bodzabogyóból, akkor tisztítja a tüdőt, csillapítja a lázat és immunerősítő.
Tudtad, hogy a bodzabogyó Tyrosint tartalmaz? A Tyrosin a pajzsmirigyhormon előállításához szükséges. A szervezetünk képes ennek előállítására, de a félelem, ami mostanság a világra telepszik, a pajzsmirigyet kikészíti és arra készteti, hogy a szervezetet alulműködésre állítsa be. Ez nem tesz jót az immunrendszernek, mert így lassulnak az anyagcserefolyamataink, nehezebb lesz a vírus ellen a küzdelem, a félelem miatti stressz miatt a mellékvese kimerülhet, túl sok stresszhormont kell gyártania a védelmed érdekében.
A bodzabogyószirup, amit most megosztok veled nem az egyetlen megoldás, hanem része a megoldások tárházának az egészség érdekében, főleg mikor királyi előkelőség van a környéken.
A szárított bodzabogyó ideális a recept elkészítéséhez, ahogy általában a szárított gyógynövények használata is teához, mert koncentráltabban vannak benne a hatóanyagok.
Lássuk miből mennyire lesz szükségünk, hogy életed legjobb szirupját elkészítsd.
A recept
Végy egy csipetnyi porított szárított ÉDESGYÖKERET. Nem kell a csipetnél több, mert nagyon édes és a szirupban lesz még méz is (vagy cukor). Azon túl, hogy immunerősítő, vírusölő, gyulladáscsökkentő, segít a félelmek elleni küzdelemben.
FAHÉJ (egy rúddal) erősíti a véráramlást, a vírus elleni védekezésünket.
SZEGFŰSZEG (4 szeg) antibakteriális, fertőtlenítő hatása miatt, a tüdő erősítésére és mert passzol ízében az előtte lévőkhöz.
MÉZ (125 g), vagy finomítatlan nádcukor.
GYÖMBÉR (1 vastagujjnyit nyersen szeletelj bele), ne hagyd ki!!! A végén kandírozott bodzabogyós fűszeres gyömbérszeleteink lesznek, amit megehetünk.
A bodzabogyót és a fűszereket lassú tűzön 2,5 dl VÍZZEL kezd el főzni. A mézet NE tedd még bele! Ha cukorral készíted, az belemehet és együtt főzheted a többiekkel.
(Most látom, hogy de jó fej vagyok a leírást illetően. Jó recept, ami a fűszerezéssel kezdődik? Jó! Meg tudjuk csinálni? Meg! 🙂 )
Kis idő múlva a bodzabogyók megpuhulnak. Addig főzd, amíg már azt látod, hogy nem a vízben úsznak a bogyók, hanem annál sűrűbben vannak. A szirup gyöngyözve fő, amikor jó. Ha puha a bogyó és úgy látod elég sűrű is, akkor kapcsold le a tüzet, hagyd hűlni, szűrd le, végül keverd hozzá a mézet. Ha cukorral készítetted, már nem kell bele méz. Nem halmozzuk az élvezeteket, csak szeretjük!
Télidőben minden nap egy teáskanállal kapjál be a szirupból, ezzel is támogatod az immunrendszeredet!
Tipp: teát, kávét, koktélt, joghurtot, fagylaltot is ízesíthetsz ezzel a rendkívüli bodzabogyó sziruppal! Sőt, a szürletből visszamaradt bodzabogyókat se dobd ki, mert a következő teád elkészítésekor fel tudod használni!
JÓ IDŐBEN FRISSÍTŐNEK:
Egy üvegpohár aljára önts a bodzabogyó szirupból annyit, amennyit egy szörpből öntenél. Tegyél bele citrom- és narancsszeleteket, friss mentaleveleket, kicsit törd össze őket egy fakanállal, majd öntsd fel vízzel! Ha nagyon meleg van és jólesik, tehetsz bele jégkockát is!
Na, megcsináltad? Milyen lett? Ugye milyen finom?
Hagyj üzenetet